ελληνικά  english

Newsletter No 7

The Newsletter No 7 has been issued. This is the last Newsletter of the Championship. The next Championship (2010) will be held in Potsdam (POL).

Final Standings

Men

1. University of Ljubljana (SLO)
  2. ENGENCON Cherepovets (RUS)
  3. Bahcesehir University (TUR)
  4. Frederic University (CYP)
  5. Istanbul Bilgi University (TUR)
  6. University of Geneva (SUI)
  7. Aristotle University of Thessaloniki (GRE)
  8. University of Genoa (ITA)
  9. University of Zagreb (CRO)
  10. University of Caen Lower Normandy (FRA)
  11. Goettingen University (GER)
  12. Academic Center for Law and Business (ISR)
  13. University of Aveiro (PRT)
  14. Kozminsky University (POL)
  15. University of Crete (GRE)

Women

1. Russian State Agricultural University (RUS)
  2. University of Amsterdam (NED)
  3. Cologne University (GER)
  4. Technical University of Łodź  (POL)
  5. University of Ljubljana (SLO)
  6. UBO Brest (FRA)
  7. Gazi University (TUR)
  8. University of Tartu (EST)
  9. Aristotle University of Thessaloniki (GRE)
  10. Porto Polytecnic Institute (PRT)
  11. Politecnica de Madrid (ESP)
  12. University of Crete (GRE)

You can download the final results in .pdf format

New Champions !!

New European Universities Basketball Champions  !!

University of Ljubljana (SLO)  Men

Russian State Agricultural  University (RUS) Women

Schedule of Sunday 21/06/2009

The Schedule of the Games of Sunday June 21 2009 can be found in the Schedule-Daily Schedule page

Newsletter No 6

The Newsletter No 6 has been issued

Saturday 20/6/09 Schedule

The Schedule of Saturday 20/6/2009 has been issued. Please consult the Schedule-Daily Schedule page

Change in the Afternoon Timetable of Friday June 19

Please note that the time of the afternoon games at the University Sports Hall and the Lindo Sports Hall have changed. Please consult the updated Daily Schedule

Schedule of Friday 19 June 2009

You can now see the schedule of Friday 19 June 2009 in the Schedule- Schedule page

Live Web casts

Follow this link

For concluded games webcasts, please check the announcements in the Archived Webcasts  link.

Poster

You can now download the poster of the Championship in .pdf format by clicking here

Accommodation Information

All the players and the officials will be accommodated in the Hotels Dolphin Bay (http://www.dolphinbay.gr) and Apollonia (http://www.apollonia.gr), situated in the Ammoudara area, west of downtown Heraklion. The allocation of the guests to the two Hotels will be arranged by the Organizing Committee. Further information will be given at the beginning of June.

Transportation will be ensured by shuttle buses leaving on a predefined schedule from the Hotels to the Championship venues.

Breakfast and dinner will be served at the Hotels. Lunch will be served at the restaurants of the University of Crete (men) and the Technological Institute of Crete (women). Transportation to and from the restaurants will be ensured by shuttle buses.

Press Conference

On the 20th of May, a Press Conference was held at the University of Crete Sports Hall. The Organizing Committee of the 9th European Universities Basketball Championship presented the whole event to the local Media.

Tentative Schedule

The tentative schedule of the Championship has been posted in the Schedule field of the site.

Quantitative Forms

It is now time for the Universities who have paid the deposit to EUSA to fill the Quantitative Entry Forms. Deadline: 15 April 2009.